Bóle głowy stanowią bardzo częstą przyczynę zgłaszania się pacjentów do lekarza. Objaw ten często budzi niepokój wśród chorych, jednak tylko niektóre rodzaje bólów głowy mogą świadczyć o poważnych schorzeniach.
Postawienie rozpoznania oraz dalsze postępowanie wymaga dokładnej oceny klinicznej popartej zwykle badaniami dodatkowymi, wśród których istotną rolę odgrywają badania obrazowe.
Istotne znaczenie w określeniu rodzaju bólu głowy ma system klasyfikacji opracowany przez International Headache Society (Międzynarodowe Towarzystwo Bólów Głowy) na podstawie którego bóle głowy dzielimy na pierwotne i wtórne. Pierwotne bóle głowy stanowią chorobę samą w sobie, natomiast wtórne bóle głowy są objawem innych schorzeń.
Podczas pierwszej wizyty w gabinecie neurologicznym Neurolog Radom .pl przeprowadzana jest kwalifikacja do zabiegu zastosowania toksyny botulinowej w migrenie. Omówione zostają szczegóły procedury i dalsze postępowanie związane z podaniem toksyny botulinowej w leczeniu migrenowego bólu głowy.
Rwa kulszowa to dolegliwości bólowe kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, które promieniują torem nerwu kulszowego, czyli przez pośladek, tylną powierzchnię uda, podudzia aż do stopy. Dolegliwościom bólowym mogą towarzyszyć parestezje, czyli mrowienia, drętwienia , świadczące o podrażnieniu nerwu. Przy znacznym ucisku nerwu lub rdzenia może pojawić się osłabienie siły mięśniowej w zakresie kończyny dolnej, najczęściej w obrębie stopy.
Przyczyną dolegliwości jest ucisk korzeni nerwowych tworzących nerw lub samego nerwu, co daje typowy, ostry ból promieniujący do kończyny dolnej. Najczęściej ucisk spowodowany jest przepukliną krążka międzykręgowego. W wyniku przeciążeń oraz zmian związanych z wiekiem krążki ulegają zwyrodnieniu, tracą swoją sprężystość, co powoduje ich przemieszczenie z możliwością ucisku sąsiadujących struktur nerwowych.
Do rzadszych przyczyn bólu o typie rwy kulszowej możemy zaliczyć masywne zmiany zwyrodnieniowe samych kręgów powodujące stenozę kanału kręgowego, urazy skutkujące uszkodzeniem samego nerwu, choroby ogólnoustrojowe z predylekcją do nerwów ,a także zmiany zapalne i nowotworowe toczące się w obrębie kanału kręgowego.
W leczeniu ostrego epizodu rwy kulszowej najczęściej stosuje się leczenie objawowe- środki przeciwbólowe, przeciwzapalne, miorelaksanty, a po ustąpieniu silnego bólu wdrożenie wczesnej rehabilitacji.
W przypadku braku poprawy po zastosowaniu powyższego leczenie, a także w sytuacji wystąpienia deficytów neurologicznych – niedowładów, zaburzeń funkcji zwieraczy lub czucia ( dotyczy to zwykle kilku procent chorych ) , należy rozważyć leczenie operacyjne.
Choroba Parkinsona jest schorzeniem neurodegeneracyjnym, w którym dochodzi do niszczenia komórek nerwowych. Występuje najczęściej u osób starszych i powoduje zaburzenia motoryczne oraz neuropsychologiczne.
W sprawie wizyty proszę dzwonić do Rejestracji Przychodni RADOMEDICA, lub wypełnić formularz w zakładce UMÓW WIZYTĘ
© 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone